4 סוגים של צדק חברתי

עקרונות הצדק החברתי מתייחסים לערכים "המעדיפים צעדים שמטרתם צמצום או אי-שוויון; קידום הכללת גיוון; והקמת סביבות התומכות בכל בני האדם ". עקרונות הצדק החברתי כוללים: הון, גיוון וסביבות תומכות. עקרונות הצדק החברתי מבקשים להכיר ולתמודד הן בתוצאות הבריאות, כגון: שכיחות מחלות, ושיעורי התמותה, והגורמים המשפיעים על הבריאות, כגון: מצב סוציו-אקונומי, סביבה וגורמים תרבותיים. ישנם ארבעה סוגים של צדק חברתי:

צדק חלוקתי

צדק חלוקתי, הידוע גם בשם הצדק הכלכלי, עוסק בהגינות על מה שאנשים מקבלים, החל מסחורה ועד תשומת לב. שורשיו טמונים בסדר החברתי, והם קשורים לסוציאליזם, שבו השוויון הוא עקרון יסוד.

אם אנשים לא חושבים שהם מקבלים את חלקם ההוגן , הם יבקשו תחילה להשיג את מה שהם מאמינים שמגיע להם. הם עשויים גם לחפש צורות אחרות של צדק.

צדק פרוצדורלי

עקרון ההגינות נמצא גם ברעיון משחק הוגן (בניגוד לחלק ההוגן של צדק חלוקתי).

אם אנשים מאמינים כי תהליך הוגן שימש בהחלטה כלשהיא, אז הם עשויים לקבל את חוסר האיזון במה שהם מקבלים בהשוואה לאחרים. אם הם יראו עוול פרוצדורלי וחלוקתי, סביר להניח שהם יבקשו צדק משקם ו / או רפורמיטיבי.

צדק משקם

הדבר הראשון שהאדם הנבגד יכול לבקש מהבוגד הוא צורה כלשהי של החזרה,דהיינו,להחזיר את הדברים כפי שהם צריכים להיות.

הצורה הפשוטה ביותר של פיצויים היא התנצלות פשוטה. החזרה פירושה לשים דברים בחזרה כפי שהם, כך שהם עשויים לכלול מעשה של חרטה. זה עשוי לכלול פעולה ואפילו תשלום נוסף לצד הפגוע.

צדק רטרוקטיבי

הצדק המשקם ידוע גם כצדק מתקן.

הצדק הערכי פועל על עקרון הענישה, אם כי מה שמייצג ענישה הוגנת ומידתית נידון בהרחבה. בעוד הכוונה עשויה להניא את העבריין או את האחרים מעוול עתידי, שיעור הפגיעה מחדש של פושעים רבים מצביע על הצלחתה המוגבלת של גישה זו.

ענישה בפועל היא יותר על שביעות הרצון של הקורבנות ואלה שאכפת להם. זה קשור בתחום של נקמה, אשר יכול להיות הרבה פעמים יותר חמור מאשר פיצוי כדוגמת לגרום לאדם השני לסבול בתמורה. במקרים כאלה 'צדק' מוגדר בדרך כלל מבחינה רגשית ומתוך כוונה להגינות או למניעה.

מקור: roysairconditioning.com

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *